Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
Triky na Fingerboardu

BASIC

Ollie
Položte prsty na grip - zadní na tail a přední zhruba na přední šrouby. Kopněte zadním prstem tail až na zem a odlehčete ho - předním prstem táhněte grip do výšky. Když vám finger neuletí, tak na něj jen dopadněte. A znovu. Nezapomeňte, že z ollie vycházejí všechny triky. Trénujte ollie až do té doby, než ho vychytáte na 100%. A pak ještě chvilku :-). Ollie je nejdůležitější trik ze všech!!!
Frontside (fs) ollie
Uděláš olliečko a otočíš prstama o 180 stupňů. Je to lehký.
Nollie (noseollie)
Ollie přes nose, dej si prsty jak na ollie, ale naopak: ukazováček na nose a prostředníček mezi střed a zadní šrouby, pak udělej prudkej krátkej pohyb dopředu a dolů nosem, snaž se fingera dostat do nejkolmější polohy a vytáhni ho nahoru. Je to docela těžký, chce to hodně cviku, ale z nolliečka pak můžeš dělat většinu ostatních triků jak z olliečka.

FLIP

Shove-it
Nejlehčí trik, kdy se vám prkno odlepí od prstů. Můžete si ho nejdříve nacvičit na stole bez ollie. Jen desku otočte o 180 stupňů. Až to vychytáte, tak to zkuste ve vzduchu. Tenhle trik je dobrý si vychytat. Můžete s ním vracet i některý grindy (třeba nosegrind shove-it out je hodně efektní).
Kickflip
Prsty dejte na fingec stejně jako na ollie a ukazováček posuňte trochu směrem k sobě. Pak hoďte ollie a ukazováčkem prkno kopněte tak, aby se protočilo kolem podélné osy a pak na něj dopadněte. Měli byste na něj dopadnou před tím, než se prkno dotkne země. Dají se dělat i double, nebo triple kickflipy.
Fs kickflip
Děláš fs ollie a jak ho máš otočený asi o 90 stupňů tak prudce kopneš ukazovákem hodně k sobě. Je to o hodně těžší než fs heelflip, ale když to dáš tak to fakt hustě vypadá.
Heelflip
V podstatě kickflip naopak. Uděláte ollie a rukou uděláte pohyb, jako když přidáváte plyn na motorce. Prkno se otočí a vy na něj dopadnete. Dají se dělat i double, nebo triple heelflipy.
Fs heelflip
Děláš fs ollie a jak ho máš otočený asi o 90 stupňů tak prudce kopneš ukazovákem dopředu. Vrátíš prsty na desku a je to.
Kickflip a heelflip
Dá se udělat i 180 nebo 360. Abys toho dosáhnul musíš při flipování pohnout zadním prstem. Ten roztočí fingec podél horizontální osy.
Nollieflip (noseollie kickflip)
To je pohodička: udělej nollie a ve fázi, kdy táhneš desku nahoru, udělej pohyb prostředníčkem k sobě, aby sklouzl po gripu do strany. Jak prkýnko udělá flípek, přilož prsty a vodjeť to. Když uděláš pohyb i ukazováčkem, tak tu podle intenzity pohybu máme nollie180 flip nebo nollie varial (360 flip) a to už je trochu hustota.
Hardflip
Kombinace shove-itu a kickflipu. Udělejte kickflip a zadním prstem dejte prknu rotaci - mělo by udělat kickflipa a zároveň se protočit jako na shove-it. Když uděláš pohyb od sebe ...hurá tak je to Hardheelflip. No samozřejmě si to můžeš dat i na nollie.

Backflip
Je lehčí nejdřív se ho naučit na nějaké skočce. Jde jen o to, otočit fingec na bříška prstů a trhnout zadním prstem (který je v tuto chvíli vepředu) trošku nahoru. Když odděláte ruku, prkno se přetočí úplně a vy jen dopadnete.
Frontflip
Stejné jako u backflipu, jen točíte fingec přes nose.
Impossible
Nejtěžší flip. Vypadá jako backflip, ale musíte při něm držet zadní prst na gripu. Takže se rozjeďte, udělejte ollie a v poslední chvíli oddělejte přední prst z gripu. Fingr se vám backflipem otočí kolem zadního prstu a vy jen dopadnete.
Front finger impossible
To samé jako impossible, ale kolem předního prstu. No a je to asi tak 100x těžší než normální impossible.
Tacos flip
Udělejte polovičního kickflipa. Až se vám prkno ve vzduchu otočí tak, že bude trekama nahoru, tak na něj dejte prsty a ještě ve vzduchu ho otočte zadem zpátky jako kdybyste vraceli backflip.
Flap Jack
Položte si fingr před sebe a dejte ukazováček na tail - ostatní prsty jsou rovnoběžně s ukazováčkem - mimo desku. Ukazováčkem kopněte tail tak, aby se vám přetočil jako na poloviční Backflip. Tím pádem vám fingr leží trekama nahoru na kloubech prstů. Můžete to vrátit jakýmkoli flipem (efektní je Impossible), nebo z toho pokračovat dál.
Moon walk
Ve vzduchu udělejte backflip, dejte prsty zpátky na desku, udělejte další (stále ve vzduchu) a další a další - co nejvíc se vám povede. Tohle je asi nejtěžší trik, co jsem kdy viděl.
Bandit flip
Jedete v manuálu, ale přední prst je na spodu desky těsně před předním trekem. Když to vrátíte backflipem, máte Bandit flip.
Pongies
Udělejte ollie a skočte na stěnu tak, že deska směřuje, jako byste chtěli jet nahoru po stěně. A hned z toho to udělejte poloviční Backflip zpátky na zem.

GRIND

50-50
Při tomto grindu jedete na zábradlí po obou trecích.
Nosegrind
Jedete jen po předním treku - nose by se neměl railu dotýkat!!!
5-0
Jedete jen po zadním treku - tail by se neměl railu dotýkat!!!
Tailslide
Slidujete po tailu - špatně se dělá na railech. Je lepší zkoušet ho někde na knížkách, nebo na zídkách.
Noseslide
To stejné co tailslide, ale jede po nose straně.
Boardslide
Při tomto triku máte rail mezi trekama a slidujete po desce. Na konci se dobře vrací do fakie.
Bluntslide
Vyskočte a otočte desku o 90 stupňů. Přitiskněte tail na překážku. V tuto chvíli byste měli jet po zadních kolečkách (otočených o 90 stupňů) a po tailu. Na konci to normálně vrátíte.
Nosebluntslide
Bluntslide po nose straně.
Crooked
Vyskočíte a přitisknete přední treky na rail jako na nosegrind, ale necháte prkno trochu vytočený do strany - zadní kolečka nejsou nad railem.
Feeble
Crooked, ale nejedete po předních trekách, ale po zadních.
Darkslide
Vyskočte nad rail a otočte desku gripem k railu. Přehoďte ruku nad kolečka a dopadněte na rail gripem - prsty máte mezi trekama. A na konci to vraťte třeba nějakým flipem. Při tomhle triku se hrubě ničí grip!!!
Heelflip darkslide
Udělejte jeden a půl heelflip (deska udělá heelflipa a pak ještě polovičního - dopadáte s prstama na trekách) a dopadněte do darkslidu. Pak to normálně vraťte. Je to těžký!!!
Hang Ten
Nosegrind, ale máte všechny prsty na předku prkna.
Big Hitter
Bluntslide, ale přední prst hodíte na tail a zadní máte volně vedle.
Salad
5-0 trošku vytočenej do strany.
Nosegrab tailslide
Udělejte nosegrab a otočte desku o 90 stupňů. Potom tailem dopadněte na rail a pořád držte nosegrab. Pak pusťte palec a vraťte to jako normální tailslide.
Madonna tailslide
Stejně jako u nosegrab tailslide, ale místo nosegrabu držíte madonnu.
Psycho grind
Udělejte darkslide, ale dopadněte na něj jako na nose slide - jedete po gripu přes nose.
Neck Break grind
Udělejte 50-50 grind, potom to zvedněte do 5-0 grindu a přední prst sundejte z gripu a nechte ve vzduchu.

GRAB

Nosegrab
Uděláte ollie a ve vzduchu chytíte palcem nose. Ostatní prsty máte na gripu.
Tailgrab
Uděláte ollie a ve vzduchu chytíte palcem tail. Ostatní prsty máte na gripu.
Indy
Hodně vysoký ollie a pak chytíte fingec palcem na desce mezi trekama.
Airwalk
Palcem chytíte tail a držíte desku palcem a prsteníkem - ukazováček a prostředníček jsou volně natažený a děláte s nima tzv. Airwalk (vzdušnou chůzi).
Benihana
Chytíte desku palcem za nose a držíte ji zároveň ukazováčkem - ostatní prsty jsou natažené ve vzduchu.
Christ Air
Hodně těžkej trik. Uděláte vysoký ollie a dáte palec pod desku jako na indy. Ale nechytnete ji - místo toho necháte fošnu spadnout na palec. Takže fošna leží na vašem palci (kterej je mezi trekama) a nad ní (nedotýkají se jí) jsou ostatní prsty. Špatně se to udržuje - nedá se to dělat moc dlouho. Ale je to cool!
Madonna
Udělejte nosegrab, ale zadní prst hoďte pod fošnu. Mělo by to vypadat tak, že palcem a ukazováčkem držíte nose a prostředníček máte po deskou před zadníma trekama.
Cannonball
Vlastně tailgrab a nosegrab dohromady. Uděláte ollie, chytnete palcem nose a prsteníček dáte pod tail. Ukazováček a prostředníček jsou na gripu.

LIP

Mute Invert
Postavíte se na malíček (prsty na gripu) a chytnete fošnu jako na indy. Takhle chvilku stůjte a vraťte to.
Gymnast Plant
Podobně jako u Mute Invert - stojíte na všech prstech kromě ukazováčku, kterým s palcem držíte desku jako na Indy.
Nosestall
Dělá se hlavně na rádiusech a v rampě. Stojíte na kopingu na nosu prkna, jako kdybyste dělali noseslide, ale nejedete.
Axle stall
Jako u nosestallu - děláte 50-50, ale nejedete v něm.
Blunt to fakie
Jako u nosestallu - děláte blunt, ale nejedete v něm - dobře se vrací kickflipem.
Blunt flip out to fakie
No to je fakt pěkně vypadající vychytávka pro účkaře alá Bob Burnquist . Při bluntstallu se zastavíš zadním truckem na kopingu (nic těžkýho), teď ten flip: jak s deskou balancuješ v kolmé pozici nad kopingem, tak uděláš pohyb ukazovákem do strany a trochu nahoru. Následuje flipnutí desky a ty pohodově dopadneš do fakie. Komu to nestačí ať to zkusí na switch, ale když si vykloubíte zápěstí, nepište mi... :-)
Rock to fakie
Najedete na koping a přední kola přes něj přehodíte. Chvilku můžete takhle stát a pak trochu sešlápněte tail a vraťte to.
Rock & Roll
Jako Rock to fakie, ale vracíte to otočením o 180 stupňů - tenhle trik je v podstatě neproveditelnej - museli byste si vykloubit ruku :-). Rock & Roll se proto dělá jako rock to fakie vrácenej shove-item.
Teeth sweeper
Hodně těžký!!! Nejlíp se dělá v rampě. Udělejte ollie a ve vzduchu strčte prostředníček pod desku mezi treky. Ukazováček a prsteníček jsou na gripu. A dopadněte na palec a malíček. Takže to vypadá tak, že stojíte na kopingu palcem a malíčkem (deska je ve směru kopingu) a na gripu máte prsteníček a ukazováček. Prostředníček je pod deskou. Hrozně blbě se to popisuje. Doufám, že to jakž takž pochopíte :-).
Darkside ride
Najeďte si ke kopingu a otočte si prkno tak, aby bylo trekama nahoru (kickflip, heelflip, backflip...) a dopadněte jako na Axle stall, ale gripem. Hodně blbě se to vrací.

Olie(skok)

Mno tak nebudu vám tu zas říkat takoví to že když chcete jezdit na fingru tak že se musíte naučit ollie, to určitě víte, tak přejdem rovnou k návodu jak na to.

Takže, položte si prsty na fingra a to tak že zadní (když jezdíte dvouma prstama tak prostředníček a když jezdíte třema prstama tak je to prsteníček) prst položte na tail (zadní část fbr) a přední prst (ukazováček) položte asi na přední šrouby.

Potom rychle ťuknite zadním prstem do tailu až k zemi a zároveň si zápěstí přetočte po směru hodinových ručiček a tím si jakdyby překlopíte finca na prsty a teť jenom tahejte předním prstem do výšky jak vysoko chcete a vydržíte.

Taky takový tři rady: je lepší si zohnout tail a nose! Pak to lítá samo!

A nebo ze začátku můžete fingrem trhnout kus dozadu a pak to skoušet bez toho jenom z místa.

A taky neni na škodu si to zezačátku zkoušet na posteli nebo na nečem měkým!!

A teť když umíte olíčko tak z něho můžete skákat na různý překážky, grindy, slejdy, dělat z něho různý triky atd…

Hodně štěstí :-)

A tu je naučný video na Ollie

Nollie (noseollie=skok přes předek)

Nollie je skok přes nose a je to o hafo hafo hafo těší než normální ollie! ale když to nákou dobu zkoušíte tak to vygómete a pak vám to pude, takže taji máte neco jako návod:

Takže prsty si samozřejmě položte na fingra (na grip) a to tak že vlasně jakdyby na ollie akorát že je posunete dopředu aby přední prst (ukazováček) byl na nose a zadní tak nejak u zadních šroubů, každej si to udělá jak mu to vyhovuje.

Tak a teť rychle! fakt co nejrychlejš trhnite celou rukou dpředu a snažte se nosem (tím na fingrovi! ne tím na ksichtě!!) odrazit od země tak aby ste si fingra mohli jakdyby překlopit na prsty, když ho aspoň trochu odlepíte od země tak se pořád snažte dávat tail dopředu a nose jakdyby dozadu! a tím zadním prstem ho tak tahejte dovzduchu! chce to hodně zkoušet pořát dokola a časem přijdete na tu techniku, je taky jak u olíčka dobrý si to zezačátku zkoušet třeba na té posteli! a zohnout si tail a nose!

Z nolíčka pak můžete dělat většinu triků jak z olíčka ale je to zas o něco těší, ale já vám věřím :-)


Naučný video Nollie

Tu pár návodů na některý flipi. Při flipech jde o to aby se vám finec nějak otočil...

Kickflip
V kickflipu jde o to aby se vám finec ve vzduchu otočil kolem své podélné osy směrem k vám. Takže si položte prsty na desku jak na ollie a pak vyskočte, nahnite si desku trochu od sebe a pak rychle k sobě, až se vám fingr protočí tak na něho dopadněte, ale snažte se na něho dopadnout zároveň jak on dopadne na zem nebo když je ještě ve vzduchu, musíte se snažit aby ste ho neprotočili moc nebo málo, pak by se vám mohlo stát že by ste udělali třeba půl kickflipu a dopadli byste gripem na zem a nebo byste udělali jeden a půl kickflipu a taky byste dopadli gripem na zem, tak si to zkoušejte a časem na to přijdete, pak můžete zkoušet double(dvojitý) nebo triple(trojitý) při tom musíte dát do kickflipu věčí sílu aby se vám protočil rychlejš a výckrát. Z kickflipu můžete třeba dopadat na náký slidy, grindy, nebo to dávat do manuálu, nosemanuálu a pod...
Fotky Zde
Video Zde


360 flip
360 flip je trochu těžší, ale když si ho vypilujete tak ho budete dávat na pohodu. V tomto flipu jde o to, aby se fingr otočil kickflipem a shove item 360 zároveň. Doporučoval bych, dát si na tento trik prsty trochu dál od sebe. Hoďte ollie a když fingra táhnete do vzduchu tak přikrčte zadní prst, ale pořád ho držte na tailu, takže vlastně budete zadek fingra táhnout k sobě a zároveň dolů, přední prst držte na gripu a jak vám pude zadek dolů a k sobě, tak pude předek nahoru a od sebe tak mu v tom nezabraňujte a když už bude deska dost nahlá tak jakdyby ten předek tím předním prstem odtrhněte aby se vám udělal kickflip. Když poznáte, že se fingr otočil kickflipem a shove item 360 tak na fingra dopadněte a máte hotovej 360 flípek, samozřejmě se dá dělat do grindů, slidů, manualů, ale je to celkem těžký.
Fotky Zde
Třeba vám pomůže moje Video

Impossible
O impossiblu se sice v některých návodech píše, že je hodně těžkej, dokonce nejtěžší flip. To je podle mě největší chujovina jakou může někdo napsat páč impossible je aspoň podle mě lehkej trik. Tento flip je o tom, že se vám fingr obtočí kolem vašeho zadního prstu, někdy to může vypadat podobně jako backflip, ale v impossiblu musí zůstat deska přilepená na prstu a protočit by se měla úplně, aby jste na ni bez problému dopadli. Neměly byste jakdyby jenom trochu obtočit a že vám ta deska pak spadne z prstu a vy dopadnete jak sem to dělal džív <to ne>. A dám vám radu, se třema prstama to jde blbě a vypadá to nestylově, učte se všechny triky na dvou prstech vím co mluvím. Tak no a konečně přejdeme k tomu, jak to kopnout. Takže, hoďte asi tak průměrně vysoký ollie, ale držte si fingra v kolmé poloze a až budete chtít protočit impossible, nahněte fingra ještě trohu dozadu a oddělejte přední prst z gripu nejlépe tak, že ho prostě posunete dozadu aby bylo místo k protočení noseu fingra. Pak by se vám měl fingáč hezky obtočit, ale pozor, musíte si pořádně držet zadní prst na tailu, aby fingr nespadl. Až bude fingr obtočenej tak ho jenom stáhnite k zemi a máte vyhráto. Časem se to naučíte protočit rychle bez nahnutí fingra dozadu a to pak vypadá dost hezky. Taky bych vám dal radu, nahnite desku trohu od sebe a snažte se to dělat s co nejvíc ohlejma prstama ať to má styl. Možná budete mít problémi s prstama za deskou, s kterýma se nejezdí, na to bych doporučoval buďto zohnout si je ještě před tím, než impossible dáte a nebo až vevzduchu ,,natěsno''. Impossible se dá taky dělat dvojitej nebo trojitej..., ale je to podle mě hodně těžký. Tak a to bude asi všechno.
Fotky Zde
Video Zde

Pár návodů na pár základních grindů, nebudu k nim dávat videa, myslim že budou stačit fotky na kterých uvidíte jak máte každej ten grind dělat. Při grindech jde o to že jedete na railu po trekách.

50-50

To je jednoduchý, prostě vyskočte a na rail dopadněte obouma trekama a pak zas zeskočte.

Nosegrind

Prostě jedete po railu po předním treku.

5-0

Jak nosegrind ale jedete po zadním treku.

Crooked

Ten je jako nosegrind, že jedete po předním treku ale musíte mít zadní trek vytočenej do strany tak aby nebil nad railem.

www.fbr-is-gr8.blog.cz

Feeble

No tak to je obrácenej crooked, prostě jedete po zadním treku a přední trek je vytočenej do strany aby nebil na railem.

www.fbr-is-gr8.blog.cz

Tak jako u grindů vám tu nebudu dávat videa ale jenom fotky, myslim že ty videa nejsou nutný..., ve slidech jde o to že jedete na railu po náké části desky.

Boardslide
Jde o to aby ste jely po railu po desce mezi trekama, prsty mějte normálně na gripu jak při ollie.


Tailslide

Jak už název říká, jedete po tailu, je lepší ho provozovat na nákých hranách třeba na hranách od stolu, nábitku... ale na railu se dá taky v pohodě dávat.

Noseslide

To je jako tailslide ale jedete po nose, takže si držíte ukazováčkem nose na railu a druhej prst máte jen tak na desce aby to bylo jistější, taky lepší na hranách...

Darkslide

Ten je trochu těší, musíte vyskočit a pak udělat půlku kickflipu nebo heelflipu a dopadnout na rail gripem - truckama dovrchu, prsty máte mezi trekama na potisku, ale s rip tapem to moc nejde... 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář